Poradnik

Jak stres wpływa na włosy?

Każdy z nas inaczej reaguje na stres i nie zawsze potrafimy jednoznacznie określić jego objawy oraz pochodzenie. Najbardziej rujnujące dla naszego zdrowia jest długotrwałe, przewlekłe działanie stresu. Gdy zaczynają wypadać nam włosy, często winimy niewłaściwą dietę lub pielęgnację, a nie sytuację stresową czy zdarzenia, które w dodatku miały miejsce dobrych kilka miesięcy wstecz.

Podczas pandemii COVID-19 martwimy się o zdrowie swoje i bliskich, ale także o przyszłość. Choć życie wraca do normy, jesteśmy zestresowani i czujemy się coraz gorzej.

Anatomia stresu
“Stres to normalna reakcja fizjologiczna, reakcja adaptacyjna do zmieniających się warunków otoczenia. Niemniej jednak jeśli trwa zbyt długo, jest chroniczny, staje się dla nas szkodliwy” – mówi dr Barbara Parda-Głomska z Kliniki Medycyny Estetycznej Dr Parda.

Przyczyny stresu są różne, ale objawy podobne: przyspieszone bicie serca, nudności, skoki ciśnienia, bezsenność. Dzieje się tak za sprawą przysadki mózgowej, która odbiera sygnał alarmowy i zwiększa produkcję hormonów stresu: kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny. „Kortyzol, hormon wydzielany w ogromnych ilościach w trakcie stresu, jest odpowiedzialny za stany zapalne mieszka włosowego, jego degenerację, a w efekcie – wypadanie włosów” – wyjaśnia dr Parda-Głomska.

Długa lista chorób
Umiarkowany stres ma zalety, m.in. zwiększa sprawność, dodaje energii, motywuje do działania. Ten silny i długotrwały działa na odwrót – odbiera energię, radość życia, powoduje kłopoty ze zdrowiem. Organizm pozostaje w stanie najwyższej gotowości, aż nerwowa sytuacja się skończy. Wtedy odporność zostaje osłabiona, co sprzyja rozwojowi wielu chorób. Przewlekły stres przyczynia się m.in.: do przeziębienia, grypy, różnych dolegliwości bólowych, zgagi, zaparć, wrzodów, chorób skóry, depresji, zaburzeń lękowych, nowotworów oraz łysienia.

Wyłysieć ze stresu
Z powodu długotrwałego stresu włosy mogą przedwcześnie przejść w fazę spoczynku albo może dojść do zapalenia mieszków włosowych czy osłabienia struktury włosa. Łysienie psychogenne nie zależy od wieku ani płci, choć u kobiet występuje częściej.

Znajdź gabinet

Pierwszy sygnał, że coś jest nie tak to zwiększona utrata włosów podczas czesania. Normą jest, że wypada nam 50-100 włosów dziennie i nie ma to wpływu na wygląd owłosienia. Gdy zjawisko się nasila i utrzymuje się przez kilka tygodni, można mówić o łysieniu. Czasem nie ogranicza się ono do włosów na głowie – traci się owłosienie na całym ciele.

Według dr Pardy-Głomskiej łysienie może mieć charakter gwałtowny, kiedy na skutek silnego stresu czy traumy wypadnie duża ilość włosów w krótkim czasie, jak i długofalowy – gdy lęk i napięcie towarzyszą nam miesiącami. Łysienie ze stresu ma też różne formy – mogą pojawić się ogniska całkowitego wyłysienia w rozmaitych miejscach na głowie, podobne do zmian zachodzących przy łysieniu plackowatym, albo włosy rzedną, garściami wypadają podczas mycia i czesania, stają się łamliwe, matowe – wtedy jest to łysienie telogenowe.

Peptydy kontra łysienie
Medycyna estetyczna stosuje różne zabiegi przeciw wypadaniu włosów. Obecnie za jedną z najskuteczniejszych uznawana jest nowatorska terapia peptydowa DR.CYJ Hair Filler. Zabieg zdobył uznanie wśród lekarzy dermatologów, którzy już dwukrotnie przyznali mu prestiżową nagrodę „Perła Dermatologii Estetycznej” w kategorii „Zdrowe włosy”.
DR.CYJ Hair Filler to pierwszy na świecie wypełniacz do włosów, dostarczający cebulkom włosa oraz skórze głowy niezbędnych do wzrostu substancji aktywnych, powstrzymując wypadanie włosów i jednocześnie stymulując wzrost nowych. Bogata formuła preparatu to kompleks 7 innowacyjnych peptydów oraz kwas hialuronowy.

Znajdź gabinet

Peptydowa terapia włosów proponuje także całkowicie nowy sposób dostarczania substancji aktywnych do skóry głowy. Seria mikro wkłuć przekazuje minimalną dawkę skoncentrowanego preparatu, która przez 2 tygodnie po zabiegu utrzymuje się w skórze, powodując powolne, długotrwałe uwalnianie się i penetrację składników aktywnych. Już pierwszy zabieg hamuje wypadanie włosów, a kolejne stymulują odrastanie nowych, zagęszczają je i pogrubiają. Spektakularne efekty są widoczne po 2 miesiącach.

Peptydowa terapia włosów wymaga jedynie 4 zabiegów w odstępach co 2 tygodnie.

Skuteczne działanie
Preparat DR.CYJ Hair Filler oddziałuje wszechstronnie zarówno na włosy, jak i na skórę głowy:

  • zatrzymuje wypadanie włosów,
  • skutecznie zwalcza łysienie,
  • przyspiesza odrost włosów,
  • pogrubia i zagęszcza włosy,
  • silnie regeneruje i odżywia słabe i łamiące się włosy,
  • pobudza krążenie i poprawia ukrwienie skóry głowy,
  • rewitalizuje mieszki włosowe,
  • poprawia stan skóry głowy.