Poradnik

Jak stres wpływa na włosy?

Każdy z nas inaczej reaguje na stres i nie zawsze potrafimy jednoznacznie określić jego objawy oraz pochodzenie. Najbardziej rujnujące dla naszego zdrowia jest długotrwałe, przewlekłe działanie stresu. Gdy zaczynają wypadać nam włosy, często winimy niewłaściwą dietę lub pielęgnację, a nie sytuację stresową czy zdarzenia, które w dodatku miały miejsce dobrych kilka miesięcy wstecz.

Podczas pandemii COVID-19 martwimy się o zdrowie swoje i bliskich, ale także o przyszłość. Choć życie wraca do normy, jesteśmy zestresowani i czujemy się coraz gorzej.

Anatomia stresu
Stres to normalna reakcja fizjologiczna, nasz sposób adaptacji do zmieniających się warunków otoczenia. Jednak jeśli trwa zbyt długo, jest chroniczny, staje się dla nas szkodliwy.

Przyczyny stresu są różne, ale objawy podobne: przyspieszone bicie serca, nudności, skoki ciśnienia, bezsenność. Dzieje się tak za sprawą przysadki mózgowej, która odbiera sygnał alarmowy i zwiększa produkcję hormonów stresu: kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny. Największym winowajcą jest kortyzol, który w trakcie stresu jest wydzielany w ogromnych ilościach. To on odpowiada za stany zapalne mieszka włosowego, jego degenerację, a w efekcie – wypadanie włosów.

Długa lista chorób
Umiarkowany stres ma zalety, m.in. zwiększa sprawność, dodaje energii, motywuje do działania. Ten silny i długotrwały działa na odwrót – odbiera energię, radość życia, powoduje kłopoty ze zdrowiem. Organizm pozostaje w stanie najwyższej gotowości, aż nerwowa sytuacja się skończy. Wtedy odporność zostaje osłabiona, co sprzyja rozwojowi wielu chorób. Przewlekły stres przyczynia się m.in.: do przeziębienia, grypy, różnych dolegliwości bólowych, zgagi, zaparć, wrzodów, chorób skóry, depresji, zaburzeń lękowych, nowotworów oraz łysienia.

Wyłysieć ze stresu
Z powodu długotrwałego stresu włosy mogą przedwcześnie przejść w fazę spoczynku albo może dojść do zapalenia mieszków włosowych czy osłabienia struktury włosa. Łysienie psychogenne nie zależy od wieku ani płci, choć u kobiet występuje częściej.

Pierwszy sygnał, że coś jest nie tak to zwiększona utrata włosów podczas czesania. Normą jest, że wypada nam 50-100 włosów dziennie i nie ma to wpływu na wygląd owłosienia. Gdy zjawisko się nasila i utrzymuje się przez kilka tygodni, można mówić o łysieniu. Czasem nie ogranicza się ono do włosów na głowie – traci się owłosienie na całym ciele.

Łysienie może mieć charakter gwałtowny, kiedy na skutek silnego stresu czy traumy wypadnie duża ilość włosów w krótkim czasie, jak i długofalowy – gdy lęk i napięcie towarzyszą nam miesiącami. Łysienie ze stresu ma też różne formy – mogą pojawić się ogniska całkowitego wyłysienia w rozmaitych miejscach na głowie, podobne do zmian zachodzących przy łysieniu plackowatym, albo włosy rzedną, garściami wypadają podczas mycia i czesania, stają się łamliwe, matowe – wtedy jest to łysienie telogenowe.

Skuteczne działanie kuracji peptydowej
Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację, dzięki której słabe i łamliwe włosy zdecydowanie się wzmocnią i zregenerują. Do takich kuracji zalicza się DR.CYJ szampon i odżywka, którego formuła opiera się na wykorzystaniu innowacyjnych składników aktywnych – kompleksu peptydów, naśladujących cząstki naturalnie występujące w naszym organizmie.

Specjalistyczna pielęgnacja domowa DR.CYJ działa zarówno na włosy, jak i na skórę głowy:

  • silnie regeneruje i odżywia słabe, łamiące się włosy,
  • zatrzymuje wypadanie włosów,
  • rewitalizuje mieszki włosowe i skórę głowy,
  • stymuluje odrost włosów,
  • poprawia stan skóry głowy.