Poradnik

Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów

Narzekają na nie i mężczyźni, i kobiety. Łysienie androgenowe jest jedną z częstszych przyczyn wypadania włosów. Niestety, dotyka dziś coraz młodsze osoby, nawet po 35 r.ż.

Każdy z nas ma średnio 100–150 tysięcy włosów na głowie, co oznacza, że na centymetr kwadratowy skóry przypada od 200 do 300 włosów.  Codziennie tracimy 50-100 włosów i jest to normalne zjawisko, związane z ich naturalnym cyklem wzrostu. Kłopoty zaczynają się, gdy systematycznie wypada ich coraz więcej, a na skórze głowy pojawiają się wyraźne prześwity.

Czy to łysienie androgenowe?

Rodzajów łysienia jest wiele, podobnie jak i jego przyczyn. Najczęściej występującym jest łysienie androgenowe. Mówimy o nim wtedy, gdy następuje stopniowa utrata włosów, która zaczyna się od skroni. Początkowe objawy łysienia androgenowego to pojawiające się na czubku głowy płytkie zakola, które powoli coraz bardziej się pogłębiają. Z czasem na głowie zostają włosy z tyłu i po bokach.

Hormony,  choroba lub spadek po rodzicach

Za głównego winowajcę łysienia androgenowego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet uważa się obecność męskich hormonów płciowych. Jego nadmiar w organizmie źle oddziałuje na mieszki włosowe, które zaczynają zanikać. U pań z kolei nie tylko za wysokie stężenie hormonów męskich, ale także zbyt niskie stężenie hormonów żeńskich może powodować wypadanie włosów. Damskie łysienie androgenowe bywa także spowodowane chorobami nowotworowymi jajników czy zespołem policystycznych jajników. Niektóre z osób cierpiących na łysienie androgenowe mogły odziedziczyć taką skłonność po rodzicach.

Co robić, gdy włosy nadmiernie wypadają?

Przede wszystkim należy zwrócić się do lekarza dermatologa, który po szczegółowym badaniu oraz wywiadzie z pacjentem będzie mógł określić rodzaj oraz przyczyny łysienia, a także wskazać odpowiednią terapię, hamującą wypadanie włosów.

Zabiegi w gabinecie może wspomóc specjalistyczna kuracja do stosowania w domu, jak szampon i odżywka DR.CYJ.

To pielęgnacja, która sięga po najnowsze rozwiązania w dermokosmetykach, a stosowana regularnie, silnie regeneruje włosy i skórę głowy oraz poprawia ich kondycję.