Poradnik

Wypadanie włosów: przyczyny

Wypadanie włosów jest zupełnie naturalnym procesem, pod warunkiem że nie traci się ich więcej niż około 100 dziennie. Oczywiście dość trudno to policzyć, ale za to łatwo dostrzec, bo na skórze głowy pojawiają się przerzedzenia, a na grzebieniu zostają całe pasma. Co może być przyczyną wypadania włosów? Nie ma jednej określonej, dlatego powinno się przeanalizować swój styl życia oraz stan zdrowia, aby ustalić przyczyny nadmiernego wypadania włosów.

Po pierwsze, zła dieta
Brak w pożywieniu odpowiedniej ilości białka – występuje w rybach, mięsie oraz w jajkach (dla wegetarian ich odpowiednikiem są orzechy czy produkty pełnoziarniste) – może skutkować osłabieniem i utratą włosów. Podobnie zdarza się, gdy w spożywanych na co dzień pokarmach nie ma wystarczającej ilości mikroelementów, takich jak cynk i żelazo. Niedobór tego drugiego powoduje niedotlenienie krwi, co z kolei wpływa na łamliwość i znaczne osłabienie włosów. Gdy w trakcie odchudzania stracimy zbyt szybko na wadze, to także może spowodować wypadanie włosów.

Po drugie, choroby i leki
Udowodniono naukowo, że wiele chorób może się przyczyniać do wypadania włosów. Zalicza się do nich nie tylko choroby skóry głowy – grzybicę skóry owłosionej głowy, łojotokowe zapalenie skóry głowy, ale i te na tle odpornościowym, np. toczeń rumieniowaty układowy, czy psychicznym, m.in. anoreksję i bulimię. Na stan włosów wpływają również częste przeziębienia, grypa, gorączka, zakażenia bakteriami – znacznie je osłabiają. Czasami po kilku miesiącach zażywania niektórych leków, np. środków antykoncepcyjnych, leków przeciwzakrzepowych, można zaobserwować ich niekorzystne działanie na włosy i spore przerzedzenia fryzury.

Znajdź gabinet

Przyczyny łysienia u kobiet
Na pierwszym miejscu należy tu wymienić zaburzenia hormonalne. Panie mające nadczynność lub niedoczynność tarczycy mogą mieć problemy z nadmiernym wypadaniem włosów. Inne przyczyny łysienia u kobiet to zbyt duża ilość androgenów, czyli hormonów płciowych występujących głównie u mężczyzn, które mogą wywołać tzw. łysienie androgenne u kobiet, albo za niski poziom estrogenów, czyli hormonów charakterystycznych przede wszystkim dla płci żeńskiej. Kolejnym hormonem, którego nadmiar sprzyja wypadaniu włosów u pań, jest prolaktyna. Wydziela się ona u kobiet karmiących piersią oraz pod wpływem stresu. Stąd nierzadko kłopoty z włosami pojawiają się u kobiet w depresji poporodowej.

Inne przyczyny wypadania włosów
To przede wszystkim niewłaściwa pielęgnacja, w tym za częste farbowanie włosów i stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków do ich stylizacji, suszenie po myciu bardzo gorącym powietrzem z suszarki, używanie prostownicy każdego dnia, a nawet kilka razy dziennie. Poza tym włosom nie służy upinanie w ścisłe koki, związywanie w koński ogon – takie naciąganie włókien włosa podrażnia mieszki włosowe i w konsekwencji prowadzi do znacznego przerzedzenia włosów.

Łysienie na czubku głowy – przyczyny
Łysienie na czubku głowy inaczej jest nazywane androgenowym i ma podłoże genetyczne. Dotyczy z reguły mężczyzn, którzy dziedziczą nadwrażliwość komórek włosa na męski hormon zwany dihydrotestosteronem (DHT). Hormon ten jest odpowiedzialny za pojawienie się zakoli oraz przerzedzenia na czubku głowy. Aż 95 proc. wszystkich przypadków utraty włosów u panów winne jest łysienie na czubku głowy.

Znajdź gabinet

Cztery zabiegi i włosy jak nowe
Peptydowa terapia włosów DR.CYJ Hair Filler to innowacyjna formuła 7 peptydów oraz kwasu hialuronowego. Preparat wykorzystuje także całkowicie nowy sposób dostarczania substancji aktywnych do skóry głowy. Seria mikrowkłuć przekazuje minimalną dawkę skoncentrowanego preparatu, która przez 2 tygodnie po zabiegu utrzymuje się w skórze, powodując powolne, długotrwałe uwalnianie się i penetrację składników aktywnych. Już pierwszy zabieg hamuje wypadanie włosów, natomiast kolejne stymulują odrastanie nowych, zagęszczają je i pogrubiają. Spektakularne efekty są widoczne po 2 miesiącach. Peptydowa terapia włosów wymaga jedynie 4 zabiegów w odstępach co 2 tygodnie. Należy ją powtórzyć po roku.

Skuteczna pomoc
Jaka nie byłaby przyczyna wypadania włosów, preparat DR.CYJ Hair Filler zadziała wszechstronnie zarówno na włosy, jak i na skórę głowy:

  • powstrzyma wypadanie włosów,
  • aktywnie zwalczy łysienie,
  • przyspieszy odrost włosów,
  • pogrubi i zagęści włosy,
  • pobudzi krążenie i poprawi ukrwienie skóry głowy,
  • zrewitalizuje mieszki włosowe,
  • poprawi stan skóry głowy.